News

Share on Facebook
XX-Jazz-Festival-Zabrze

JAZ Festival of Improvised Music celebrates its 20th anniversary!

VISEGRAD JAZZ ORCHESTRA – international big-band on the stage of JAZ Festival of Improvised Music!

We’re thrilled to confirm the performance of an international unique Polish-Czech-Slovak-Hungarian jazz band under the leadership of Matúš Jakabčic.
HOMMAGE A COLTRANE- Maciej Obara International Quartet feat. Marian Oslislo!

Among special guests of the festival we’ll have a pleasure to host Maciej Obara International Quartet, the members of which, together with a graphic designer Marian Oslislo, are preparing an original and unique audiovisual spectacle in tribute to one of the greatest jazz genius – John Coltrane.

 

XX-Jazz-Festival-Zabrze-2

In Polish:

Zaproszenie od Mariana Osliso, Prezesa Jazzowej Asocjacji Zabrze:

Chciałem Państwa bardzo serdecznie zaprosić na 20. edycję JAZ Festiwalu Muzyki Improwizowanej.

 

Obara International

Rozpoczynamy koncertem zespołu Obara International, którego skład tworzą: saksofonista altowy Maciej Obara (lider zespołu), Dominik Wania grający na fortepianie i dwójka Norwegów, perkusista Morten Vagan oraz kontrabasista Gard Nilssen. Pomysł założenia zespołu Obara International powstał w czasie pobytu lidera grupy i muzyków z Norwegii na warsztatach Take 5: Europe w Wielkiej Brytanii w 2011 r., na które zaproszono dziesięciu najlepiej zapowiadających się artystów jazzowych z pięciu krajów europejskich.

Natomiast z Dominikiem Wanią Maciej Obara spotkał się na jednym z koncertów zespołu Tomasza Stańki, kiedy razem zagrali u jego boku. Grupa Obara International nagrała dwie autorskie płyty: ”Komeda”  i ”Live at Manggha” dla wytwórni For Tune.

Koncert inauguracyjny jubileuszowej edycji JAZ Festiwalu będzie miał dwie odsłony. W pierwszej jego części, którą stanowi spektakl multimedialny „Coltrane”, wystąpię razem z muzykami, kreując jego stronę wizualną. W drugiej części koncertu kwartet zaprezentuje swój najnowszy program.

Obara International to grupa młodych, progresywnych muzyków improwizujących, koncertujących na całym świecie, z których każdy ma na swoim koncie wiele zdobytych nagród i wyróżnień, jak choćby ta najnowsza, z kwietnia 2014 – podwójna nagroda Fryderyka dla Dominika Wani.

Mam nadzieję, że ten premierowy spektakl zostanie w Państwa sercach i umysłach na dłużej, zachęcając do częstych powrotów do muzyki Coltrane’a.

Visegrad Jazz Orchestra

Tworząc tegoroczny program XX JAZ Festiwalu chcieliśmy zaoferować słuchaczom coś wyjątkowego, co w naszej dotychczasowej festiwalowej historii nie miało miejsca. Będzie to koncert big-bandu Visegrad Jazz Orchestra. Zgodzicie się Państwo, że nie jest łatwo usłyszeć dzisiaj na żywo dużą jazzową orkiestrę. Muzycy z krajów Trójkąta Wyszehradzkiego – Czech, Słowacji, Węgier i Polski, zagrają w Kopalni Sztuki, w drugim dniu festiwalu, pod wodzą Matúša Jakabčica z Brna. W składzie tego wyjątkowego, bo stworzonego specjalnie na potrzeby jubileuszowego festiwalu, zespołu będziemy mogli usłyszeć 18 znakomitych jazzmanów, których występ jest możliwy dzięki dofinansowaniu ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. To będzie naprawdę WIELKIE MUZYCZNE WYDARZENIE!!!

Michał Wróblewski Trio

W Kopalni Sztuki wystąpi również Trio Michała Wróblewskiego. Michał Wróblewski to muzyk młodego pokolenia, który w istotny sposób zdążył już zaistnieć na krajowych i zagranicznych scenach m.in.: suitą na kwartet jazzowy i orkiestrę symfoniczną (pierwsza jego płyta „I Remember”) oraz wspólną trasą z jednym z najlepszych trębaczy świata Terencem Blanchardem. Gra w trio to jedna z najbardziej wymagających form muzykowania. Wróblewski z pewnością po mistrzowsku wypełni  dźwiękami wnętrze markowni dawnej KWK Ludwik. Występ Michała Wróblewskiego jest możliwy dzięki wsparciu miasta Gorzów Wielkopolski.